12 май е професионален празник на медицинските сестри
Той се отбелязва от 1974 г. по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри. Празникът е свързан с Флорънс Найтингейл, която е първата светска медицинска сестра и основоположник на съвременната професия.
МБАЛ „Хигия“ е единствената болница в област Пазарджик, избрана да посрещне пътуващата розова панделка – символ на националната информационна кампания „Самопрегледай се! Ранната диагностика може да спаси живот“.
В Международния ден на сестринството медицинските сестри на МБАЛ „Хигия“ ни напомниха колко важни са профилактиката и грижата за собственото здраве в борбата с рак на гърдата.
Пътуването на розовата панделка започна през 2025 година от София и ще остане пред болницата в Пазарджик още 20 дни.
Той е използва и като профилактика, и като допълнително изследване.
Инициативата на розовата панделка още веднъж напомня, че профилактиката е важна, а навременният самопреглед може да спаси човешки живот.
Символичният жест обедини празника на сестринството с каузата за повече информираност, профилактика и ранна диагностика, а красиви букети от бели лалета с розови панделки бяха подарени на медицинските сестри на болницата.











