15.4 C
Пазарджик
неделя, 14 юни, 2026
spot_imgspot_imgspot_img

Самотата увеличава риска от инфаркт и инсулт

Самотата и изолацията увеличават риска човек да умре от инфаркт или инсулт, сочи изследване, осъществено във Великобритания. Наскоро страната се сдоби с министерство, отговарящо за социализацията на самотни хора.

Изследването обхваща 479 000 души, които са отговорили на въпросник, за да се установи дали са социално изолирани или се чувстват самотни.

„Социалната изолация и чувството на самота се свързват с по-голям риск от инфаркт на миокарда или инсулт“, обобщават учените. Това изследване е по-различно от подобни, които са правени досега, тъй като то изолира фактора самота от останалите фактори, засилващи риска от инфаркт.

Така когато се изключат останалите рискови фактори, самотата се оказва отговорна за смъртността в 32% от случаите на инфаркт и инсулт. Премиерът на Великобритания Тереза Мей през януари обяви номинацията на държавен секретар, отговарящ за самотните хора.

 

spot_img
spot_img

Свързани статии

spot_img

Последвай ни

38,100Феноветекато
3,558последователиследвам
5,222абонатиабонирам
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни статии