15.4 C
Пазарджик
неделя, 14 юни, 2026
spot_imgspot_imgspot_img

Полицията инструктира ловните дружинки

Взети са всички необходими мерки за нормалното протичане на новия ловен сезон за местен дребен и едър дивеч и груповия лов на дива свиня, който бе открит днес. По този повод сектор „Контрол на общоопасните средства“ в ГД „Национална полиция“ инициира извършването на инструктажи на ръководителите на дружинките по места от съответните областни дирекции на МВР и СДВР. Целта е още веднъж да се напомнят мерките за безопасно транспортиране и боравене с оръжие.

От извършения анализ експертите от сектор КОС-ГДНП извежда най-честите причини за допуснати предишни инциденти:

– стрелба по шум или неясно видима цел;

– използване на сачми с диаметър над 6 мм по време на групов лов на дива свиня;

– неправилно боравене с огнестрелно оръжие – до неговата употреба, то не следва да е заредено, винаги трябва да е насочено в безопасна посока и да е технически изправно;

– самоволно напускане на позицията, определена от ръководителя на лова;

– употреба на алкохол и упойващи вещества.

Според обобщените данни на ГД „Национална полиция“ у нас има 127 515 физически лица с разрешение за носене на оръжие с ловни цели. По време на изминалия ловен сезон по време на инциденти на лов са ранени 12 души и са загинали трима.

Това е поводът ГДНП да напомни още веднъж някои от основните правила за безопасно поведение:

1. участниците в лова задължително да са екипирани с ленти, шапки или облекло с ярък сигнален цвят;

2. стриктно да се спазват правилата за безопасност и противопожарните изисквания при провеждането на ловните излети;

3. стриктен контрол при пренасянето на огнестрелното оръжие, което се осъществява в затворен транспортен куфар или в калъф с поставено заключващо устройство на спусъка и без патрон в патронника.

Източник: БГНЕС

spot_img
spot_img

Свързани статии

spot_img

Последвай ни

38,100Феноветекато
3,558последователиследвам
5,222абонатиабонирам
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни статии