3 ноември е обявен за Ден на българския художник. Отбелязва се от 1993 г. в деня на църковния празник на Св. Пимен Зографски, обявен за техен покровител.
Неслучайно за покровител на българските художници е избран св. Пимен Зографски. Пимен е бил даровит художник, родом от София. Произхождал от заможен род и проявявал дарба към рисуването. Неговият учител му се явил след смъртта си и му указал, че трябва да се замонаши и да посвети дарбата си на божието слово.
Павел раздава имуществото си и отива в Атонския манастир „Зограф“ като монах, приема името Пимен. Той бил благочестив монах и се пазел от възгордяване сред своите братя като често се уединявал извън манастира. Като станал на 55 години, му се явил св. Георги и му указал, че трябва да се върне в България и да поведе духовно народа. Пимен тръгнал към българските земи, които тогава са под най-мрачните времена на османското владичество.
От този момент до края на живота си, Пимен обиколил почти цяла България и тайно, с много трудности, обновил, построил и изографисал над 300 църкви и 15 манастира, включително Черепишкия манастир във Врачанска епархия и Суходолския манастир във Видинската епархия.
На този ден, честват своя професионален празник художници, иконописци и реставратори.
Около 70 са творците, които членуват в Дружеството на пазарджишките художници и в местното представителство на СБХ. За любителите на художественото изкуство в Галерия „Георги Машев“ в Пазарджик е подредена годишната изложба на местните творци. Тя може да бъде видяна до края на годината.











