С думи на гордост и признателност към загиналите за свободата на Отечеството в Пещера бе отбелязана 148-та годишнина от Освобождението на България
Тържествата по повод националния празник започнаха с поднасяне на венци и цветя пред паметника на капитан Сафонов, командир на осма рота от 123 Козловски полк, разположен в Пещера след освобождението на града на 19 януари 1878 г.
След оказаната почит към делото на руския офицер и поднесените цветя пред паметната плоча на капитан Сафонов, шествие тръгна към паметника на братя Горови.
Облечени в народни носии и с гордо вдигнати глави, младежи спазиха традиция и тази година носиха 20- метров национален трибагреник по улиците на родопския град.
Пред паметника на братя Горови официалните лица, гости и пещерци сведоха глави в знак на признателност към геройството на славните българи.
Празничното шествие се отправи към центъра на града. Ученическият гвардейски отряд, под звуците на духовия достигна до площад „България“, където се състоя официалната церемония по издигането на знамето на Републиката под звуците на националния химн.
Нека трибагреникът, който днес се вее гордо под небето на Пещера, ни напомня, че сме наследници на народ, който е преминал през огън, за да пребъде. С тези думи кметът Йордан Младенов се обърна към всички присъстващи.
Сред присъстващите бяха народните представители Дафинка Семерджиева и Петя Цанкова. На празника бяха още заместник-кметът Гълъбина Карамитрева, председателят на Общинския съвет Васил Филев, секретарят на общината Галя Стоянова, общински съветници, ученици и много горди пещерци.
Празничната програма продължи с изпълнения на фолклорни и танцови състави към ЦПЛР- ОДК.











