В навечерието на Бабинден в пазарджишкото училище запознаха ученици от първи, втори и четвърти клас с традиционно българския обичай
Учениците се запознаха с ритуала по измиване на ръцете на жените, помогнали за появата на децата и разбраха как се дава име на дете – ритуал типичен за Велинградско. Той бе извършен от Атанаска Терезова.
Да разкаже за благородната професия на хората, които първи посрещат новия живот, в училището гостува Мария Нейчева – главна акушерка в МБАЛ – Пазарджик, която е и майка на ученик в 4 клас в СУ „Д-р Петър Берон“.
Учениците с интерес видяха как се къпе и повива новороденото, след което се потопиха в ритуала по измиване на ръцете на акушерката и бабата.
Както повелява обичаят бабата разчупи питката с думите да расте детето здраво и щастливо. Бабата бе учителката от СУ „Д-р Петър Берон“ Галя Костадинова, която от три месеца се радва на първо внуче.











