22.9 C
Пазарджик
понеделник, 15 юни, 2026
spot_imgspot_imgspot_img

Гъсеници нападнаха Пазарджик

Гъсеници нападнаха дърветата в Пазарджик. Листата са изядени, а жители ни сигнализираха, че пълзят дори по стените на блоковете и влизат в апартаментите.

Община Пазарджик вече е започнала война с голямата напаст – плъзналите по всички дървета гъсеници на Бяла американска пеперуда.

Вече са обработени над  1050 дървета с биоциден препарат ДИПЕЛ ВП. Неприятелят е многояден вид и напада над 200 вида растения. Обработките на първо поколение гъсеници са започнали на 31.05.2018г. Сега се обработват дървесни видове от второ поколение и това ще продължи до справяне с проблема.

Причините за появата им са благоприятните за гъсениците метеорологични условия. Друга сериозна причина са изоставените дворове на частни къщи и дворове на фирми, където е невъзможен достъпът.

От Общината потвърдиха, че такъв бум на гъсеници не е имало от 13 години насам. Експертите от сектор „Екология“ ще правят огледи на дърветата из града и ще пръскат срещу прехврълянето на вредители от едни растителни видове на други.

Заявки за обработки се приемат директно на телефоните на фирмата 034 44 8721, 0879 470 550 или чрез подаване на писмено заявление в Центъра за информация и услуги на гражданите в Община Пазарджик и на телефон 034 / 96 96 96.

 

 

 

spot_img
spot_img

Свързани статии

spot_img

Последвай ни

38,100Феноветекато
3,558последователиследвам
5,222абонатиабонирам
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни статии