Знамето са закупили с лични средства
Седмокласниците от ОУ „Проф. Марин Дринов“ в Панагюрище изразиха своята дълбока почит към героите от Априлско въстание, като дариха знаме на училището, което предстои да завършат тази година. Те поднесоха копие на въстаническото знаме „Свобода или смърт“ с внушителни размери 3 на 5 метра – символ на саможертвата и стремежа към свобода.
Събитието привлече внимание и извън пределите на града. Учениците споделиха емоцията от празничния ден и разказаха за идеята си да дарят финансови средства, с които да поръчат голямо знаме с огнените слова „Свобода или смърт“.
Носейки училищния флаг, българския трибагреник и въстаническото знаме, седмокласниците поеха към площад „20 април“, а оттам към Мемориалния комплекс „Априлци“, където положиха знамето на Маньово бърдо.
Атмосферата беше тържествена и по лицата на учениците личеше, че осъзнават историческата значимост на мястото.
Инициативата продължи с поход по стъпките на въстаниците, в рамките на който учениците се докоснаха още по-осезаемо до историята. Те се срещнаха с Методи Навущанов – председател на РК „Традиция“, който им разказа за подготовката на въстанието, избухването му, саможертвата на българите и значението на тези бурни априлски дни за националната ни история.
Учениците от начален етап поднесоха цветя на паметниците на героите от Априлското въстание.











