Българи от цялата страна дойдоха в Панагюрище, за да станат съпричастни на тържествата, посветени на Априлската епопея: „147 години от избухването на Априлското въстание – в Панагюрище духът се усеща“. Тържествено слово към войсковите роти и събралите се граждани произнесе кметът на града Никола Белишки.
В летописа на славната българска история има много значими дати – въстания, бунтове, съзаклятия, спечелени битки и войни. Но има едно събитие, което заслужава и носи името епопея. Епопея, която през 1876 г., в онази пролет, се превърна в еманация на българския дух, гордост, чест и достойнство.
Това каза в тържественото си слово председателят на Народното събрание Росен Желязков.
Кулминацията на тържествата по традиция бе в местността Оборище.
На мястото, превърнало се в символ на българския парламентаризъм, бе отслужен молебен за здравето и благоденствието на българския народ. Пред паметника на априлци бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност към подвига и саможертвата на участниците в Априлската епопея.











