28.8 C
Пазарджик
неделя, 14 юни, 2026
spot_imgspot_imgspot_img

Обсъдиха подготовката за 150-годишнината от избухването на Априлското въстание

По инициатива на кмета на община Панагюрище Желязко Гагов в офиса на Националното сдружение на общините в Република България се проведе работна среща с участието на кметовете на общините Панагюрище, Карлово, Брацигово, Копривщица, Перущица и секретаря на община Стрелча

Срещата, организирана от  НСОРБ, бе посветена на подготовката за общонационалното отбелязване на 150-годишнината от избухването на Априлското въстание през 1876 г.

Целта на срещата бе създаването на по-добра координация между общините, формулирането на общ календар и търсенето на възможности за осигуряване на държавно съфинансиране за планираните инициативи. Обсъдени бяха предизвикателствата, свързани с липсата на създаден до момента Национален инициативен комитет. НСОРБ пое ангажимент да подпомогне координацията на общинско ниво.

По време на срещата бяха представени и обсъдени планираните събития във всяка от общините, както и възможностите за постигане на съгласуван и цялостен подход при отбелязването на годишнината в национален мащаб.

“Поканихме ви на тази среща във връзка с навършването на 150 години от избухването на Априлското въстание през 2026 г. Тъй като държавата не се ангажира да бъде сформиран Национален инициативен комитет, Сдружението ще направи общ календар с официалните чествания във всяка община и ще подготвим и изпратим искане до Министерски съвет за съфинансиране на проявите в общините“, каза изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.

Кметът Желязко Гагов информира колегите си, че в Община Панагюрище подготовката за честване на 150 от Априлското въстание е започнала преди повече от година и половинаПрез 2025 година организирахме среща с министъра на културата, за да съгласуваме честванията през тази година, но нямаме отговор оттам. След това се свързах със Сдружението, за да направим тази работна среща, каза кметът Гагов.

Той отбеляза пред кметовете на общини от Четвърти революционен окръг, че в Панагюрище кулминацията на събитията ще започне на 30 април с факелно шествие със 150 факли, концерт с участието на ансамбъл „Пазарджик“ и хор „Децата на Панагюрище“.

Националното честване на 1 май в Панагюрище ще започне с литийно шествие от Исторически музей-Панагюрище, панихида в църквата „Св. Въведение Богородично“, възстановка „Мъжество и саможертва – Панагюрище 1876“, концерт и национална заря-проверка с участието на Националната гвардейска част.

На 2 май пред паметника в местността Оборище ще се проведе традиционното всенародно поклонение събор, като се подготвя и военно-исторически фестивал.

Кметът на община Панагюрище подчерта, че събитие като 150-годишнината от избухването на Априлското въстание изисква почит към раждането на Свободата и нечуваната жертвоготовност на предците ни. Целта и смисълът на тържественото отбелязване на юбилея са настоящите и бъдещите поколения, които трябва да пазят историческата памет за героизма и борбата за свобода.

spot_img
Елена Ламбрева
Елена Ламбрева
Елена Ламбрева става част от екипа на Телемедиа през 2013 година. Занимава се с журналистика повече от 10 години.
spot_img

Свързани статии

spot_img

Последвай ни

38,100Феноветекато
3,558последователиследвам
5,222абонатиабонирам
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни статии