20 C
Пазарджик
четвъртък, 11 юни, 2026
spot_imgspot_imgspot_img

Батак отбеляза 150 години от Априлското въстание

Честванията в Батак започнаха още в съботната сутрин с камбанен звън и гърмежи на черешово топче, последвани от традиционно литийно шествие, което премина през паметните места на историческото градче

Начело бяха деца, носещи иконата на баташките мъченици, съпровождани от духовници и граждани.

Кулминация на възпоменателния ден бе празничната вечерня, отслужена от викария на пловдиската митрополия епископ Поликарп в историческата църква „Света Неделя“ – свято място, превърнало се в символ на саможертвата на българския народ.

По-късно в храма официални гости, представители на държавната и местната власт, военнослужещи и граждани поднесоха венци и цветя пред костницата на загиналите батачани.

Вечерта площад „Освобождение“ се изпълни с хора за тържествения митинг-заря. Под звуците на военни маршове и с почетни военни ритуали Батак отдаде заслужена почит на героите от Априлската епопея.

В словата си официалните лица подчертаха, че Батак остава нравствен урок за поколенията.

Кметът на Батак Георги Харизанов припомни, че паметта за трагедията и героизма не е просто исторически спомен, а част от националната идентичност.

По време на честванията многократно прозвуча и посланието, че „никой не е забравен и нищо не е забравено“ – думи, с които организаторите обобщиха духа на възпоменанието.

Огнената заря по традиция озари небето над града, а минутите мълчание и сведени глави напомниха за цената на свободата.

Историците припомнят, че именно Батак дава едни от най-многобройните жертви по време на въстанието – от население между 6 и 7 хиляди души оцеляват едва около 1200. И днес, век и половина по-късно, градът продължава да бъде символ на българската саможертва, вяра и стремеж към свобода.

spot_img
spot_img

Свързани статии

spot_img

Последвай ни

38,100Феноветекато
3,558последователиследвам
5,222абонатиабонирам
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни статии