Честванията в Батак започнаха още в съботната сутрин с камбанен звън и гърмежи на черешово топче, последвани от традиционно литийно шествие, което премина през паметните места на историческото градче
Начело бяха деца, носещи иконата на баташките мъченици, съпровождани от духовници и граждани.
Кулминация на възпоменателния ден бе празничната вечерня, отслужена от викария на пловдиската митрополия епископ Поликарп в историческата църква „Света Неделя“ – свято място, превърнало се в символ на саможертвата на българския народ.
По-късно в храма официални гости, представители на държавната и местната власт, военнослужещи и граждани поднесоха венци и цветя пред костницата на загиналите батачани.
Вечерта площад „Освобождение“ се изпълни с хора за тържествения митинг-заря. Под звуците на военни маршове и с почетни военни ритуали Батак отдаде заслужена почит на героите от Априлската епопея.
В словата си официалните лица подчертаха, че Батак остава нравствен урок за поколенията.
Кметът на Батак Георги Харизанов припомни, че паметта за трагедията и героизма не е просто исторически спомен, а част от националната идентичност.
По време на честванията многократно прозвуча и посланието, че „никой не е забравен и нищо не е забравено“ – думи, с които организаторите обобщиха духа на възпоменанието.
Огнената заря по традиция озари небето над града, а минутите мълчание и сведени глави напомниха за цената на свободата.
Историците припомнят, че именно Батак дава едни от най-многобройните жертви по време на въстанието – от население между 6 и 7 хиляди души оцеляват едва около 1200. И днес, век и половина по-късно, градът продължава да бъде символ на българската саможертва, вяра и стремеж към свобода.











