Варна посрещна ветроходеца Павлин Надворни при завръщането му от самостоятелна околосветска обиколка с яхта
През вчерашния ден Павлин Надворни се завърна заедно със своята яхта Espresso Martini след хиляди пропътувани морски мили по време на престижната регата за едночленни екипажи Global Solo Challenge.След 17:00 на 27 май Надворни бе посрещнат тържествено на Морска гара-Варна ,съпроводен от цяла флотия и под звуците на марша „Тих бял Дунав“ изпълнен от духовия оркестър на Военноморските сили с диригент кап. III ранг Георги Зайранов.
Специален лавров венец поднесе заместник-кметът София Колева , а посрещането на Павлин Надворни бе отбелязано и от курсанти от ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“, ученици от Варненската морска гимназия „Св. Николай Чудотворец“ и ОУ „Н.Й.Вапцаров“, директора на дирекция „Спорт“ Кристиян Димитров, командира на Военноморска база – Варна кап. I ранг Борислав Великов, директора на Дирекция „Морска администрация – Варна“ Валентин Енчев, изпълнителния директор на „Параходство Български Mорски Флот“ Александър Калчев, легендарния капитан на баркентината „Калиакра“ Тома Томов.
Начало на предизвикателството е на 21 октомври 2023 г., когато Павлин Надворни отплава от Ла Коруня, Испания, като участник в престижната регата за едночленни екипажи Global Solo Challenge. На 13 февруари 2024 г. принудително прекратява участие в Нова Зеландия поради контузия и необходимост от лечение и възстановяване. Плаването е възобновено на 12 януари 2026 г. от Литълтън, Нова Зеландия и на 21 февруари 2026 г. успешно преминава през легендарния и изключително опасен нос Хорн.











