Аптекарите настояват за ясни данни дали резервът на Касата ще бъде отворен, за да се покрият задълженията, и за превантивни мерки срещу износа на лекарства
Сериозен риск от дефицит на лекарства след 1 януари застрашава българските пациенти, предупредиха от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите. Причината е натрупано напрежение в системата и неизплатени задължения от страна на Националната здравноосигурителна каса към семейните аптеки в размер на близо 60 милиона лева.
„В последните месеци на всяка година парите в НЗОК свършват и се налага отваряне на резерва. Апелираме, за да се успокоят нашите страсти, да предвидим ще има ли пари до края на годината. Парите са важни. Аптеките взимаме лекарства на кредит,“ заяви Евгени Антонов от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според Антонов ситуацията поставя малките аптеки в невъзможност да оперират. В най-лошия сценарий фармацевтите чакат 45 дни, за да им бъдат преведени парите за скъпоструваща терапия, което ги принуждава да закупуват лекарства на кредит.
„Когато не си платим сметките, ще ни откажат следваща доставка. 1800 аптеки от семеен тип – за много населени места, това са единствените представители. Стараем се лекарството да е налично преди пациента,“ коментира още Антонов.
Аптекарите настояват за ясни данни дали резервът на Касата ще бъде отворен, за да се покрият задълженията, и за превантивни мерки срещу износа на лекарства.
Иван Димитров, председател на федерация „Български пациентски форум“, детерминира ситуацията като „тотално безобразие“ и обвини Надзорния съвет на НЗОК, че се е превърнал в обслужващ орган на Министерството на финансите.
„Хората не могат да си купят лекарства, това са лекарства между 2000 и 50 000 лева. Всяка година Здравната каса излага на риск здравето на хроничните пациенти. Лекарствата са животоспасяващи,“ изтъкна Димитров.
Той добави, че държавата продължава да бъде некоректен платец и алармира, че единственият изход за хронично болните може да се окаже „здравната емиграция“ в Европа, където здравето на пациентите не се подлага на подобна опасност.
„50-60 или 100 милиона не мисля, че са проблем за държавата. Това е дискриминация към всички болни българи,“ категоричен бе Димитров.











