22.6 C
Пазарджик
четвъртък, 11 юни, 2026
spot_imgspot_imgspot_img

Ковид добавката към пенсиите няма да бъде отменена

„Прогресивна България“ се отказа да вади ковид добавката от осъвременяването на пенсиите

Това означава, че всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г., ще бъдат увеличени със 7,8% от 1 юли, както трябва да бъде по швейцарското правило, заложено в Кодекса за социално осигуряване. Остава обаче идеята от 1 юли към новите пенсии да не се добавя твърда сума от 30,68 евро (60-те лв., които се даваха през 2022 г. за пандемията).

Промяната бе обявена тази сутрин от Константин Проданов в началото на дебата по удължителния закон в пленарна зала, като за целта се прави техническа редакция на внесения за окончателно приемане проект. С нея се премахва промяната в Кодекса за социално осигуряване, с която от осъвременяването се вадеше ковид добавката. Това щеше да отнеме от увеличението по 2,39 евро на пенсионер, което за всяка пенсия щеше да означава по-малък процент на осъвременяване от 1 юли. Поради по-голямата тежест на ковид добавката в ниските пенсии, те щяха да получат по-малко увеличение от по-големите.

Преди да обяви отстъплението, Проданов отново защити промените. „Нямаме за цел да удряме пенсионера. Искаме да възстановим връзката принос-пенсия. Затова предлагаме да не се отпускат добавките за новите пенсии“, обясни депутатът на Радев. Идеята беше да се възстанови осигурителната система към реалната й форма, каза още той.

spot_img
spot_img

Свързани статии

spot_img

Последвай ни

38,100Феноветекато
3,558последователиследвам
5,222абонатиабонирам
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни статии