„Прогресивна България“ се отказа да вади ковид добавката от осъвременяването на пенсиите
Това означава, че всички пенсии, отпуснати до края на 2025 г., ще бъдат увеличени със 7,8% от 1 юли, както трябва да бъде по швейцарското правило, заложено в Кодекса за социално осигуряване. Остава обаче идеята от 1 юли към новите пенсии да не се добавя твърда сума от 30,68 евро (60-те лв., които се даваха през 2022 г. за пандемията).
Промяната бе обявена тази сутрин от Константин Проданов в началото на дебата по удължителния закон в пленарна зала, като за целта се прави техническа редакция на внесения за окончателно приемане проект. С нея се премахва промяната в Кодекса за социално осигуряване, с която от осъвременяването се вадеше ковид добавката. Това щеше да отнеме от увеличението по 2,39 евро на пенсионер, което за всяка пенсия щеше да означава по-малък процент на осъвременяване от 1 юли. Поради по-голямата тежест на ковид добавката в ниските пенсии, те щяха да получат по-малко увеличение от по-големите.
Преди да обяви отстъплението, Проданов отново защити промените. „Нямаме за цел да удряме пенсионера. Искаме да възстановим връзката принос-пенсия. Затова предлагаме да не се отпускат добавките за новите пенсии“, обясни депутатът на Радев. Идеята беше да се възстанови осигурителната система към реалната й форма, каза още той.











