Престъпна група за трафик на мигранти е задържана вчера на територията на София и Костинброд при съвместна операция на ГДБОП и Специализираната прокуратура.
В хода на операцията са извършени 28 претърсвания на жилища, автомобили, както и лични обиски. Разследващите са иззели таблети, телефони и радиостанции, които са използвани от групата в престъпната ѝ дейност, която според първоначални данни е действала от октомври месец миналата година.
Участниците набирали установили се в София и областта мигранти – кандидати за незаконно извеждане от пределите на България към Сърбия и Западна Европа. Освен това престъпната група поемала и мигранти, които били нелегално превеждани от Турция от други трафиканти, като уреждали транспортирането им до границата и прехвърлянето им в Сърбия с автомобили или през „зелена граница“, където били поемани от местни хора.
Специализираната прокуратура привлече към наказателна отговорност 10 лица за участие в организирана престъпна група за превеждане през границата на страната отделни лица и групи мигранти. С постановления на наблюдаващия прокурор на ръководителя на групата и петима от участниците е наложено задържане до 72 ч. Предстои да се реши за колко от тях в Специализирания наказателен съд ще бъдат внесени искания за задържане под стража. На четирима от групата са наложени по-леки мерки за неотклонение – „парична гаранция“ между 5 000 и 10 000 лв, защото съдействат на разследването, информират още от пресцентъра на МВР.











