19.4 C
Пазарджик
сряда, 10 юни, 2026
spot_imgspot_imgspot_img

Доброволци алармираха за екокатастрофа в яз. Пчелина

Тонове умряла риба изплува в яз. Пчелина край Перник.

Сигналът за екокатастрофата е подаден от доброволци, които поддържат и охраняват водоема, като причината, според тях, е замърсяване.
Освен риби, са изплували и други речни обитатели – мъртви жаби, раци и охлюви. Според Марио Антонов от Централна рибно-опазваща организация екосистемата е напълно унищожена. Язовирът се захранва от река Струма и според него в градската ѝ част се изливат отпадъчни води от различни предприятия.

„Реката беше жълта, беше кафява, беше кафяво-ръждива, течеше бяла пяна“, коментира още той.

Според институциите причините за измирането на рибата се дължат на кислородът във водата, който е под нормата, температурата, която дори и на дълбочина е висока, също и на зарибяванията, които не били одобрени от властите, но доброволците въпреки това правели.

Директорът на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ Радослав Георгиев сподели, че съществува вероятност язовирът да е презарибен, което допълнително допринася за изчерпването на кислорода.
От началото на годината са получени няколко сигнала за замърсяване на река Струма, като проверките са установили, че замърсителят е „Топлофикация“ – Перник, а общо 8 предприятия имат разрешително да заустват отпадъчни води в Струма и при нарушение са били наказвани, коментират от екоинспекцията.

Източник: БГНЕС

spot_img
spot_img

Свързани статии

spot_img

Последвай ни

38,100Феноветекато
3,558последователиследвам
5,222абонатиабонирам
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Последни статии